Les om betingelsene fra
Flere fagartikler
Sortsblanding og soppbekjempelse i høsthvete
Resultatene fra 2024 viser små forskjeller mellom sortene i både avlingsnivå og proteininnhold, og også mellom de andre kvalitetsparameterne. Det er større respons for økende nitrogengjødsling på proteininnholdet enn på avlingsnivået. Resultatene viste ingen samspill mellom gjødslingsledd og sort i disse feltene.
Fagforum Korn
Presisjonssprøyting frøugras i høsthvete
Hovedmålet med studien var å finne gyldige skadeterskler for presisjonssprøyting av frøugrasmidler i høsthvete om våren. I denne studien er det testet ulike kamerabaserte skadeterskler og målt ugrasvirkning, avlingsmengde og –kvalitet, samt estimert reduksjon i sprøytet areal.
Fagforum Korn
Proteingjødsling til vårhvete
Proteininnhold og glutenkvalitet er to ulike egenskaper i hvete. For sorter med sterk hvetekvalitet er det ønskelig med høyt proteininnhold, og for sorter med svakere kvalitet, er ønskelig med et lavere proteininnhold
Fagforum Korn