I den nye prognosa er tilgangen på korn og proteinvekster økt med 59 000 tonn i forhold til prognosa fra 13. september. Det store volumet medfører økt behov for reguleringstiltak. Den gode kvaliteten fører i år som i fjor til overskudd på mathvete av høy kvalitet mens det vil være behov for å importere hvete med svakere kvalitet. En regner med at det er mulig å anvende ca. 80 % norsk matkorn i mathveten denne sesongen.
Flere nyheter
Oppjustert kornprognose per 13. september.
Felleskjøpet Agri markedsregulator har på bakgrunn av ny innrapportering fra enheter i Norsk Landbruksrådgiving justert opp prognosen for årets kornavling. Forventa tilgang av norsk korn er justert opp 54 000 tonn siden august og er 14 % høyere enn gjennomsnittet de siste fem årene.
Fagforum Korn
Årets maisfelt på Mære Landbruksskole
For andre år på rad er det sådd mais på Mære Landbruksskole og det er sådd den samme Canadiske sorten som i fjor.
Midt
Bli med på Karbon Agro-skolen 2025–26
Vil du styrke jordhelsa og lære hvordan fangvekster, redusert jordarbeiding og mangfold i vekstskiftet kan fungere sammen i praksis?
Østlandet